Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0 35

Günümüzde televizyonlar oldukça farklı seçeneklere sahiptir. 720p çözünürlük, full hd çözünürlük yada ultra hd çözünürlük , 3D desteği , kavisli ekran, kavissiz ekran , led veya oled ekran gibi pek çok farklı seçenekler vardır.

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir televizyon alırken en çok dikkat edilmesi gereken durum boyuttur. Alacak kişinin kullanım koşulları nelerdir , bunu bulması gerekir. Analizlerin çıkardığı duruma göre 1-3 metre aralığında bir televizyon kullanım mesafeniz varsa kullanacağınız televizyon boyutu 32 inç i le 40 inç arasında değişebilir.3 ile 5 metre arasındaysanız, tercih edebileceğiniz televizyon ölçüsü 55 inç e kadar çıkabilir.

Normal televizyon izlemek için alınacaksa küçük boyutlar yeterli olacaktır. Ama oyun oynamak veya sinema keyfi yaşamak tercihiniz ise büyük boyuttaki televizyonlar sizin için daha yararlı olacaktır. Çünkü insanlarda oyun oynarken veya film izlerken daha çok detay görme arzusu olacaktır.

Diğer kriter ise çözünürlüktür. normal veya akıllı televizyonda aldığınızda piyasada ana olarak kullanılan 3 tane çözünürlük vardır. bunlar ; Ultra hd , full hd ve 720 p çözünürlüktür. 720 p seçenekteki televizyonlar piyasada artık pek kullanılmıyor. teknolojinin ilerlemesiyle insanlar genelde full hd hatta ultra hd çözünürlüklere yönelebiliyor.

Fakat burada da şöyle bir durum var. 50 inç tv full hd televizyon aldığınızda, ekrandaki piksellenme daha da belirli hale gelebiliyor. Yani 50 inç veya üstü televizyonda full hd ve ultra hd nin farkını rahatlıkla görebiliriz.

Çözünürlük aynı kaldığında yani full hd çözünürlükte televizyon boyutu yükselttiğimizde pixel başına düşen oran azalacağı için görüntü kalitesindeki fark daha da anlaşabiliyor.

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir diğer kriter ise panel. Özellikle kavisli televizyonlarda oled panel kullanımı artıyor. Çünkü arkada televizyona panelden eğim vermeniz için oled teknolojisini kullanmanız gerekiyor. Ayrıca plazma ve led tv lerde vardır.

IPS ve oled görüntü bakımından oldukça başarılıdır. Eğer televizyon alacaksanız ve beklentiniz çok iyi çözünürlük ise kesinlikle oled veya IPS panel tercih edilmesi gerekiyor. Özellikle de renk doğruluğu bakımından IPS oldukça başarılıdır.

Diğer bir madde ise 3D özelliğidir. Eğer evde sinema heyecanını çok yaşayacaksanız bu özellikteki televizyonlar alıcılara çok yarar sağlayacaktır.

Diğer kriter ise kavisli olup olmamasıdır. Eğer ses sistemi ile kullanacaksanız ve oyun oynarken kullanacaksanız size büyük bir keyif sunabilir. Anlattığım gibi birçok çeşitte televizyon var.

İnsanların kendilerine göre ve kullanma amaçlarına göre seçeceği televizyonlar hem maddi anlamda hemde keyif anlamında büyük bir fayda sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.