Samsung ve Oppo İncelemesi Aralarındaki Farklar

1 27

Samsung ve Oppo 2020 yılında büyük rekabet eden ve çıkarttıkları yeni modellerde farklılıklar ile piyasaya süren firmalardır. 2020 yılında Türkiye pazarına giriş gösteren Oppo, sunduğu özellikler ile satış oranlarını yükseltmiştir. Yılın ikinci yarısında A serisi modelleri ile büyük ses getirmiştir. Kullanıcı tarafından en çok tercih edilen ve iki teknoloji firması arasında rekabet gören modelleri ise A70 ile A9 mobil cihazlarıdır.Samsung ve oppo arasında ki donanım, performans, tasarım, pil ve batarya gibi farklar nelerdir?

Samsung ve Oppo Arasındaki Özellik Farkları

 

Oppo Tasarım İncelemesi

Oppo tasarım yönünden sıklıkla rastlanan metal ve cam karışımı etkin görsellik oldukça dikkat çekmeye devam ediyor. Arka plan yapısı kullanıcı konforuna göre tasarlanmış ve kenarlara doğru kavis eğilimindedir. Farklı renk seçenekleri kullanılmıştır fakat genel olarak tercih edilen gradyan (degrade) türüdür. Parmak izi okuyucu ve kamera yerleşimi ise üstte orta kısımda yer almaktadır. Bu yerleşimlerin telefon kullanımında ekran kilidini açarken veya kamerayı kullanırken konforu arttırdığı görülmektedir.

Cam kullanılarak oluşturulan arka panelde el terlemesinde oluşacak lekeler veya dış etkenler tarafından gelecek görüntü kirliliği azda olsa bulunmaktadır. Yeni nesil üretilen camlar sayesinde çizilme olasılığı en minimum seviyelere kadar düşüyor. Fakat hasar veren eşyanın özelliklerine göre değişiklik gösterecektir. Firma böylesi sorunları önceden düşünerek kutu içerisine bir adet koruyucu silikon kılıf koymuştur.

oppo-tasarim-incelemesi

Modellerinin ön kısmında ise düz ekran yer almaktadır. Çizilmelere ve darbelere karşı önlem olarak kutu içerisinden ekran koruyucusu hazır şekilde çıkmaktadır. İnce kenarlıklara sahip olan modelin su damlası çentiği bulunmaktadır. Böylece 16 megapiksel kamerası rahatsız etmeyen görünüme sahip oluyor. 6.5 İnç ekrana sahiptir. Ekran kenarlarında ki çerçeveler incedir, ancak alt tarafında bulunan çerçeve biraz kalın durmaktadır. Bildirimlerin gözükmesi açısından LED panel yerleştirilmemiştir. Olması işimizi görebilirdi fakat yokluğu pek sorun olmayacaktır.

Çerçeve kısmında ise sağ kenarda güç düğmesi yer almaktadır. Sol kenarda ses açma/kapama tuşları bulunuyor. Alt eklentileri ise hoparlör, USB-C girişi, mikrofon ve kulaklık girişi yer alıyor. Kullanıcı konforu için tutuş şekline göre tasarlanmış ve tek elle kullanımda rahatlıkla erişebilirsiniz. Ayrıca sağ tarafta bulunan güç düğmesinin üstünde SD ve SIM kart giriş yuvaları yer almaktadır. Üst alanı tamamen boş ve temiz şekilde hazırlanmıştır.

 

Samsung Tasarım İncelemesi

Samsung tasarım yönünden oldukça büyük ve ele avuca sığmayan modelleri barındırabiliyor. Ancak her kullanıcı için el yapısına uygun şekilde tasarlanmış cihazları da bulunabilir. 6.7 İnç uzunluğunda ekran boyutu ile tamamen görüş için birebir özellikler sergiliyor. Büyük ekrana sahip olması tek elle kullanmayı sevenler için hayal kırıklığı olabiliyordu, ancak işletim sistemine eklenen yeni özellik sayesinde tek el modu arayüzü daraltarak kullanım kolaylığı sağlıyor. Samsung ve oppo arasında ki tasarım farkı da bu konuda oldukça fazladır.

Yenilenen modellerinde genel olarak kullanılan ekran çerçevesi ince ve zarif görünüş sergiliyor. Sağ ve sol çerçevelerine kıyaslandığı zaman alt kısımda ki çerçevenin biraz kalın olduğu görülebilir. Ön kameranın yer aldığı nokta damla çentiği bulunmaktadır. Böylece ekranın gövde yapısı %86 büyüklüğünde değerlere ulaşmıştır. Kamera üstüne konumlandırılan ahize hoparlörü ise görüntüyü bozmuyor. Ekran kenarları eskiye bakıldığında genel olarak karedir. Ancak yeni modellerinde yuvarlak ekran kenarlarını görebiliyoruz. Bu sayede ekran görüntüsü daha şık duruyor.

samsung-tasarim-incelemesi

Telefon kalınlığı ise genel olarak 7.9 ve 8.5 mm aralığındadır. Büyük ekranlı mobil cihazlarda bu kalınlık oranının önemi ve faydası anlaşılır durumdadır. Arka tarafında kenarlara doğru kavisli alanlar koyularak ele oturması sağlanmıştır. Rahat kullanım ve eli kavraması için bu özellik oldukça önemli olabiliyor. Cam ve metal birleşimi ile oluşturulan kapak kısmı ise alınan darbelerin hasarını minimum seviyeye çekebiliyor. Ancak genel olarak cihazlarında plastik kapak kullanmasının sebebi ise cam ile fazla fark olmamasıdır. Böylece ağırlık oranlarını cam kullanımına göre daha az seviyelere getiriyor.

Çevre birimlerinde ise üst tarafında sadece mikrofon bulunmaktadır. Sağ taraf ses açma/kapama ve güç düğmesini barındırıyor. Alt taraf 3.5 mm kulaklık girişi, USB-C girişi, hoparlör ve mikrofon özelliklerini bulunduruyor. Tuşların yapısı ve konumu tek elle kullananlar için rahatlıkla erişebileceği şekilde hazırlanmıştır. Sol kenarın üst tarafında SD ve SIM giriş alanları yer alıyor.

Arka kamera ve flaş konumlandırmaları ise tasarımı bozmayacak şekilde ayarlanıyor. Genel olarak üç adet kamera ve bir adet LED flaş görülebilir. Hafif çıkıntılı olarak yerleştirilen kamera ise düz alanda telefonun dengesinin bozulmadığını gösteriyor.

 

Oppo Donanım ve Performans İncelemeleri

Ekran çözünürlükleri ve kaliteleri standart üstünde üretilmektedir. Fiyat oranlarına istinaden oldukça kullanışlı ve estetik yapıya sahip olabilir. Ancak her model için aynı standart uygulamaları göremeyebiliriz. Ortalama olarak 6.5 İnç ekrana sahiptir. 720×1600 piksel çözünürlüğü ve 270ppi piksel yoğunluğu özellikleri görülebiliyor. Bu özelliklere rağmen ekran tamamen bulanık veya kesik gözükmüyor. Ancak Full HD ekran tercihi bu konuda her zaman tercih sebebi olabilir. Samsung ve oppo için ekran piksel çözünürlüğü arasında büyük farklar görülmektedi.r

Ekranın üst tarafına konumlandırılan damla çentiği görselliği mümkün mertebe arttırıyor. Tabi görsellik yanında oyun oynama ve video izleme süreçlerinde rahatsız etmemesi ayrıca değinilmesi gereken noktadır. Ekran parlaklık seviyesi göz yapısına göre ayarlanabilir ve en yüksek oranda sizi fazla rahatsız etmeyebilir. IPS LCD özelliği ile renk kaybı ve görüşü olumsuz etkileyecek parlaklıklar oluşmayacaktır. Ancak renk skalası tatmin edecek kadar canlı değildir. Ayrıca ekran çerçeveleri ve damla çentiği izleyeceğiniz video ya da filmleri ekrana tam sığdıracak şekilde ayarlanmış.

oppo-donanim-ve-performans-incelemsi

Ses çıkışları ve kalitesi oldukça iyidir. Amiral gemisi olarak adlandırdıkları Oppo modeli telefonda bir adet hoparlör vardır. Fakat A9 gibi modellerinde çift hoparlör bulunmaktadır. Ahizeye konumlandırılmış hoparlör seçeneği de bulunmaktadır. Böylece video, oyun, sesli görüşme ya da görüntülü konuşmalarda ses kalitesi yeterli seviyededir. Dolby Atmos özelliğini barındıran ve multimedya ses deneyimini sunan modeller çevresel etkiyi hissettiriyor. Alt tarafta bulunan 3.5 mm kulaklık girişi sayesinde kutu içerisinden çıkan veya farklı kulaklıklar ile kullanılabilir. Standart kutu içeriğinde bulunan kulaklık ise yeteri kadar kaliteli ses verebiliyor.

İç donanım parçalarında ise Snapdragon 665 işlemci yer alıyor. Sekiz çekirdekli Adreno 610 GPU grafik işlemcisine sahiptir. RAM olarak 2 GB ve 8 GB olacak şekilde barındırabiliyor. Depolama alanı ise 16 GB ile 512 GB aralıklarındadır. Günlük işler için tercih edilecek depolama boyutu az olabilir. Ancak ticari veya büyük boyutlu dosyalar için yüksek dahili depolama alanına sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca microSD yuvası için 256 GB’a kadar harici hafıza kartı ile destekleyebilirsiniz.

 

Samsung Donanım ve Performans İnceleme

Ekran boyutu ve görüntü kalitesi bakımından oldukça gelişmiştir. 6 ve 6.9 İnç arasında ekran boyutu sergileyebilir. 1080×2400 piksel görüntü kalitesi, 393 ppi piksel yoğunluğu değerlerine sahip olabiliyor. Renklerin canlılığı ya da netlik oranı üst segmentler de yer alıyor. Süper AMOLED ekran kullanımı sayesinde daha canlı renkler ve yüksek parlaklık değerlerine erişebiliyor. Oppo ekrana vuran ışık veya güneş sayesinde renk kaybı yaşayabiliyor. Samsung bu sorunu ortadan kaldıran ve ne kadar ışığa veya güneşe maruz kalsa da görüntü kaybı yaşatmayan AMOLED ekran teknolojisini kullanıyordur.

Selfie kamerası için oluşturulan damla çentiği ekran potansiyelini arttırıyor. Farklı işler ile uğraşıldığında mevcut ekran görüntüsünün daha düzgün olması ve görsel açıdan hoş hava katmak için çentik çalışması sürekli görülmekte. Ayrıca oluşturulan çentik tam ekranda video izleme veya oyun oynama gibi kullanım amaçlarında çok az yer kaplamaktadır.

samsung-donanim-ve-performans-incelemsi

Ses çıkışları ve hoparlör özellikleri bulunan ortama göre kalitesini gösterebilir. Alt kısımda bulunan hoparlörler sayesinde bas seviyesi, ses şiddeti ve tiz gibi ayarlamaları yapılarak taze ses elde edilebilir.  3.5 mm jak girişi ile kulaklık ya da harici hoparlör bağlayabilirsiniz. Kutu içerisinden çıkan kulaklığı ise ses düzeyi gayet ideal ve uzun ömürlü kullanılabilir.

İç donanımlarına bakıldığı zaman genel olarak yeni nesil telefonlarında aynı özellikleri görebiliriz. Qualcomm Snapdragon 675 işlemci sıklıkla yeni cihazlarında kullanılmaktadır. Qualcomm ve Samsung tarafından hazırlanan 11nm tabanlı bu işlemci iki firmanın ortak çalışması ile tasarlandı. Sekiz çekirdek Adreno 612 GPU gibi işlemci özellikleri de dikkat çekiyor. Minimum 3 GB, maksimum 12 GB ram özelliğini barındırıyor. Depolama alanı ise minimum 16 GB, maksimum 1 TB boyutuna sahiptir. Ayrıca 512 GB dahili depolamanın üstüne çıkarak, 1 TB boyutlarına ulaşan ilk firmalardan birisidir.

 

Oppo Pil ve Batarya İncelemesi

Güçlü ve üst düzey performanslar sergileyen pil kısmında 5000 mAh kapasiteleri görülüyor. Performans için odaklanıldığında güçlü olduğu görülüyor. İnternet, fotoğraf çekme, video çekme, radyo ve şarkı dinleme gibi günlük kullanım amacı ile alındığında şarjı uzun süre dayanmaktadır. Oyun ve video izleme gibi işlemler için kullanılacaksa gün başlangıcından sonuna kadar idare edebiliyor. Kutu içerisinde şarj aleti bulunmaktadır. Ancak yeni nesil telefonlar için aranan en büyük özelliklerden birisi hızlı şarj veya kablosuz şarj desteğidir. Ancak Oppo genel olarak telefonlarında bu desteği vermemektedir. Ters şarj özelliğine sahiptir. Böylece farklı telefonları bağlayarak şarj edebilme özelliği kullanılabilir.

oppo-pil-ve-batarya-incelemesi

Samsung Pil ve Batarya İncelemesi

Pil tarafında 5000 mAh gibi yüksek kapasiteleri görülüyor. Günlük kullanım ihtiyaçlarına göre şarj süresi 2 gün dayanabilir. Fakat yoğun kullanımlarda, video ve oyun gibi alanlarda aktiflik gösterilirse bir gün boyunca idare edebilir. Hızlı şarj ve kablosuz şarj özellikleri yeni modellerinin çoğunda destekleniyor. Kutu içerisinde çıkan 25 W şarj adaptörüne sahiptir. Pilin yüzde 50 oranlarında şarjını yarım saatte gerçekleştirebilir. Böylece standart telefonların 2-3 saat içerisinde sergilediği gücü, hızlı şarj ile 1 saatte tamamlayabiliyorsunuz. USB-C girişi bulunan telefonlarda ise direk şarj adaptörü ile entegreli kullanılabiliyor.

samsung-pil-ve-batarya-incelemesi

Oppo Yazılım İncelemesi

Android 9 Pie işletim sistemi kurulu olarak gelmektedir. ColorOS 6.1 özelleştirilmiş arayüzü ile sorunsuz çalışıyor. UI görünüme sahip olmasının yanı sıra, modellerinde sade ve hoş görünüme özen gösterilmiştir. Çoğu modelinde yer alan Smart Assistant sayesinde sık kullanılan araçlar ve hava durumu gibi birçok özelliğe erişimde bulunabilirsiniz. Yenilenen arayüzünde ise bildirimler daha sade ve anlaşılır şekilde görülmektedir.

 

Samsung Yazılım İncelemesi

Genel olarak Android 9 Pie işletim sistemi kuruludur. Samsung One UI tasarımına sahip geliştirilmiş kullanıcı arayüzü yer almaktadır. Cihaz içerisinde temel uygulamaların çoğu yer almaktadır. Ayrıca eksik uygulamaları yüklemek için Google Play veya Galaxy Apps içerik mağazalarını kullanabilirsiniz. Ekstra olarak Bixby Home arayüzünü geliştirerek ana ekranın sol tarafında konumlandırılmış panel karşılıyor. Ekran kilit durumunda gösterilmesini istediğiniz bildirim ve saat gibi uygulamaları da ayarlayabiliyorsunuz. Samsung ve oppo yazılımları birbirine kıyasla aralarında pek fark yoktur.

1 yorum
  1. mako diyor

    Mükemmel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık Burak Hocam.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.