Raja Yogayı Anlamak

Raja Yogayı Anlamak

Raja Yogayı Anlamak! Sanskrit dilinde Raja yoga, kelimenin hem anlamı hem de ona ulaşmanın eski bir yöntemidir. 19. yüzyılın sonlarında Swami Vivekananda, yorumunu Yoga Sastra’nın Patanjali sutralarına bağladığında, kelime şimdi Raja Yoga’nın eski uygulaması için popüler bir isim haline geldi.

Raja Yoga Anlamak

Bu kitap, tüm Yoga Sastralarını yorumlayan ilk metindir ve sonuç olarak meditatif bir zihin durumuna nasıl ulaşılacağına dair eksiksiz bir açıklama sunar. Bu Raja Yoga olarak bilinir ve binlerce yıldır insanlığın yararına kullanılmıştır. Bu eski yoga biliminin, belirli bir kasta veya dine mensup insanlar tarafından uygulanması amaçlandığı söyleniyor.

Raja yoga, zamanla aktarılan eski sistemlerden biridir ve Brahma ve gurusu Yama tarafından yaratıldığına inanılır. Brahmi, Yama ve Panchamrut kelimesinin ruhsal bir yaşamın üç temel yönünü temsil ettiğine inanılıyor: Tanrı ile içsel bağlantı, meditatif bir duruma ulaşmak için gerekli olan iç disiplin ve yoga yapmak için gerekli olan dış disiplin. Bu nedenle farklı dinlere mensup insanlar ‘Brahmi yoga’ Yama yoga ‘yaptıklarını söyleyeceklerdir.

‘Meditatif bir zihin durumundan’ bahsettiğimizde, bu Raja yoga olarak kabul edilir. “Raja” kelimesi, “kader”, “görev”, “bağ” ve “birlik” anlamına gelen Sanskritçe “Rajas” kelimesinden türemiştir.

Ruhsal bir güç olarak ‘Raja’ zihin durumu, ruh ve bilinçli zihin arasındaki iç iletişimi geliştirmeye yardımcı olur, böylece ruhsal enerji dış dünyaya yönlendirilebilir. Ayrıca ‘Raja’ ruh halinin, iç dünyayı tezahür ettirdiğine inanılan meditasyon yoluyla deneyimlenebileceği, böylece ruhun gerçek ‘Rajas’ını alabileceği söylenir.

Raja Yogayı Anlamak! Raja yoga’nın yedi aşaması olduğuna inanılıyor. Her aşamanın belirli bir amacı ve önemi olduğuna inanılır, ancak ortak amaç beden ve ruh arasında belirli bir denge sağlamaktır. Her aşamanın da öz farkındalıkta bir artış sağladığına inanılıyor.

Yedi aşamanın ilk ve sonunun çok zor olduğu ve bilinci arındırmaya yardımcı olduğuna inanılıyor. Yedi aşamanın sonuncusu en zorlu olduğu söyleniyor ve yedi aşamanın tamamının tamamlandığı kabul ediliyor. Yedi aşama Nirgundi olarak bilinir.

Raja yoganın farklı dinlere mensup insanlar tarafından yüzlerce yıldır uygulandığına inanılırken, hükümetin bunu bilinen bir egzersiz şekli olarak kabul etmemesi nedeniyle günümüzde yaygın olarak uygulanmamaktadır. Bununla birlikte, içsel mutluluk halini sürdürmek isteyen birçok kişi tarafından hala uygulanmaktadır.

Yoga, vücutta uyum ve denge sağlamaya odaklanan esneme ve yumuşak hareketlerin kullanımını içeren bir egzersizdir. Raja yoga uygularken odak iç beden üzerindedir. Bunun zihin durumu olduğu söylenir ve yoga, fiziksel ve zihinsel zihin durumunda birliği ve uyumu sağlamayı amaçlar. Yoga’nın fiziksel ve zihinsel sağlık bakımının doğal bir biçimi olduğu söyleniyor ve günümüzde daha popüler hale gelmesinin nedeni budur.

Raja Yogayı Anlamak

Raja yoganın fiziksel bir yönü, bugün dünyadaki en yorucu egzersiz biçimlerinden biri olarak kabul edilen ‘Shirodhanasana’ olarak bilinir. Bu, içsel duruma ulaşmak için her gün binlerce insan tarafından uygulanmaktadır. Uzun süre düz bir pozisyonda oturmayı ve derin nefes almayı içerir. Duruşun oldukça sert olduğu ve vücut için çok talepkar olduğu söyleniyor.

Bu solunum uygulaması, solunum hızının düzenlenmesine yardımcı olduğu için çok önemli kabul edilir. Bu tür egzersizler sırasında çok fazla oksijen gerektiğinden, solunum sabit ve normal seviyelerde olmalıdır. Bu aktivite sırasında pranayama, lunges, sırt bukleleri ve diğer duruşlar gibi nefes alma tekniklerinin uygulanması gerektiğine inanılmaktadır.

Raja yoga uygulamasının saf bir iç zihin durumuna ulaşmanın bir yolu olduğuna inanılıyor. İçsel duruma ulaştığınızda, iç huzura kavuşabilir ve aynı zamanda içsel arzularınızın peşinden gitmek için ilham ve motive hissedebilirsiniz. Bu, iç dünyanın gerçek neşesini deneyimlemeyi mümkün kılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir