Nostalji Filmleri – Tarihin en iyi 3 nostalji filmi

0 29

Nostalji filmleri, tarih boyunca eskileri yad edebileceğimiz belli başlıklı filmler miras niteliğinde kalabiliyor. Böylece hatıraları canlandıracak güzel dakikaları bize eşlik etmesi için bırakan büyük ustaların yer aldığı güzel filmlerin hatırlanması gerekiyor.

 

Follow The Yellow Brick Road

follow-the-yellow-brick-road-1

Nostalji filmleri alt türüne derinden uyan Oz Büyücüsü (1939), zarif anlatısı ve inanılmaz tasarımı sayesinde övgüyle karşılandı. Bu usta klasiğin fotoğrafçılık, set ve kostümlerden, müzik düzenleme ve oyuncuya kadar son derece işbirlikçi doğası nedeniyle başarılı olduğunu görebiliriz. Aslında, “Oz Büyücüsü’nü izlemek, Hollywood stüdyo makinesini verimliliğinin zirvesinde izlemek” olduğuna inanılıyor.

Kansas Dorothy, köpeği Toto’dan genç bir kıza odaklanıyor ve sepya renkli bir çiftliğinden parlak özün fantezi ütopyasına bir kasırga nedeniyle taşındı. Kuzeyin İyi Cadısı, Dorothy’i tuğla yol boyunca gönderir ve kendisi genç kızı Kansas’ın evine geri döndürmeyi umduğu Oz Büyücüsünü bulur. Yolda hayattan memnun olmayan ve aynı zamanda Sihirbazın yardımına ihtiyaç duyan diğer karakterler, konuşan bir korkuluk, teneke bir adam ve korkak bir aslanla tanışırken birçok engelin üstesinden gelir.

 

Smoke And Mirrors

smoke-and-mirrors

Seçkin eleştiri için bir Pulitzer kazanan son film eleştirmeni Roger Ebert, zaman zamanın kötüye gittiğini hissetti. Guy Ritche’nin 1998 Kilit, Stok ve İki Sigara Varilinin kıvrımlı dönüşlerini düşünüyor. Kahramanların belki de bir dokunuş olduğunu “tüylü yanaklı” türünde suç sendikalarının bir parçası olmak istemiyor. Bir anlamı vardı; Olası satışların hiçbiri 33 yaşın üzerinde değildi. Ancak 12 Mart 1999 tarihli blog incelemesinde Ebert Ritchie’nin “slapdash” eğlence duygusu “tavrını gösteriş yapmak için kaya parçalarının kullanılması” ve gençlerin etkisine girmeyi hedefliyordu.

 

The Hills Are Alive

the-hills-are-alive

Rodgers ve Hammerstein’ın 1965 Müzik Sesi’nin kalıcı çekiciliğinin nedenlerini anlatıyor. Saçmalamaya değer erkek lider Christopher Plummer bir zamanlar Kaptan Von Trapp karakterini sıkıcı olarak tanımlarken kesinlikle sevgisine layık olduğunu kanıtlamak için çalışmalarını kesmişti. Sıcak tavırlı ve anlayışlı anne Maria (Julie Andrews). Cailey Hall adlı kullanıcının The Atlantic’deki yorumu müziğin sesi, orkestraları ve zengin vokalleri Plummer ya da Andrews arasındaki yoğun savaşa tanık olur. Salzburg filminin çekildiği yerin muhteşem dağ manzarasını görmek ya da Von Trapp “Nazi bayrağını ikiye böldüğünde” II. Dünya Savaşı müttefiklerini birleştirmek için çaba sarf etmiyor.

İzlediğiniz filmde romantizm hedefleri özetinden etkileneceksiniz. Avusturya’nın Salzburg şehrinde, dul deniz komutanı Yüzbaşı Georg Ritter von Trapp’ın yedi çocuğuna mürebbiye olmayı düşünen genç bir kadını geçici olarak gönderir. Ona karşı çeşitli düşmanca saldırılar yaptıktan sonra, çocuklar Maria’yı sevmeye başlarlar ve yakışıklı işverenin cazibesine yenik düşmeye başlar. Nazi korumalı bir Von Von Trapp ailesinin şarkı söyleme performansı etrafında dönüyor; sevilen Von Trapps dağların üzerinden kaçmadan hemen önce İsviçre’de güvenlikli bölgeye sığınmak için yola koyuluyor. Nostalji filmleri arasında en çok sevilen üç filmden biriside bu eserdir. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.