Meditasyonun Faydası var mı?

Meditasyonun Faydası Var Mı? Ve Meditasyon Türleri

Meditasyonun Faydası Var Mı ? Meditasyon, temelde bir bireyin dikkat, farkındalık ve konsantrasyon geliştirmek, daha rahat ve ruhsal olarak barışçıl bir duruma ulaşmak ve zihinsel berraklık ve anlayışı geliştirmek için belirli bir teknik kullandığı bir süreçtir. Genel olarak meditasyon, insanların günlük yaşamlarında derin değişiklikler yaşamalarına yardımcı olur: huzur hissi, iç mutluluk, daha iyi fiziksel sağlık ve genel bir refah duygusu.

Araştırmalar, meditasyon uygulamasının bir kişinin hayatını farklı şekillerde önemli ölçüde değiştirebileceğini göstermektedir. Birincisi, kendinize odaklanma yeteneğinizi artırır. Ayrıca, insanlar düşüncelerine odaklanabildiklerinde yapmak istedikleri, yaşamak ve başarmak istedikleri şeyler hakkında daha iyi kararlar verebilir ve hedeflerine ulaşabilirler.

Meditasyonun Faydası Var Mı sorsuna verilecek cevap insanların stres ve yorgunluğu yönetmelerine yardımcı olabilmesidir. Düzenli olarak meditasyon yapan birçok kişi, günlük yaşamın günlük stresiyle başa çıkabileceklerini bildiriyor. Stres genellikle uyku, kilo alma, baş ağrısı, kalp hastalığı, depresyon ve diğer rahatsızlıklar gibi sorunlara yol açabilir. Ek olarak, bazı araştırmalar meditasyonun stresi% 60’a kadar azaltmaya yardımcı olabileceğini bile göstermiştir. Bu, günü sorunsuz bir şekilde atlatmak ile kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilecek uzun, stresli bir gün yaşamak arasındaki fark anlamına gelebilir.

Meditasyon Türleri

Pek çok farklı meditasyon türü vardır. En yaygın tarzlardan biri, insanların nefeslerini gözlemlerken derin nefes alma ve gevşeme tekniklerini uygulamalarına yardımcı olan farkındalık meditasyonu olarak adlandırılır. Bu meditasyon tarzının amacı, düşünceleri bırakmak ve zihnin özgürce dolaşmasına izin vermek ve zamanla yaratılan kalıplara takılıp kalmamaktır. Diğer meditasyon stilleri arasında odaklanmış görüntüler (yani bir nesnenin, aktivitenin, kişinin, yerin vb. Görselleştirilmesi) bulunur.

Başka bir yaygın meditasyon tarzı, bir mantranın kullanılmasını içerir. Mantra, akılda tekrarlanan ve istenen hedefle ilişkilendirilen bir ifade, kelime veya ifadedir. Birçok insan bu tür meditasyonun olumlu bir etkisi olduğunu fark eder. Genel olarak mantra zihni temizlemeye yardımcı olur ve dikkati odaklamaya yardımcı olur.

Meditasyonun fiziksel faydalarından biri, artan esneklik ve hareket açıklığıdır. Vücut nefes kullanımıyla gevşediği için rahat bir denge ve hareketlilik durumuna ulaşmak ve kas gerginliğini azaltmak daha kolaydır. Ayrıca çok fazla çaba sarf etmeden veya herhangi bir zihinsel güç kullanmadan rahatlama durumuna ulaşmak mümkündür.

Evrenin Doğası

Meditasyonun başka zihinsel faydaları da olabilir. Bir kişi derin meditasyon ve evrenin doğası hakkında içgörü deneyimleyebilir veya sessiz iç gözlem yoluyla başkalarıyla bağlantı kurabilir. Meditasyon aynı zamanda sağlıklı bir benlik duygusunu ve bir şeyleri yargılamadan gevşeme ve kabul etme yeteneğini de teşvik eder. Hatta aile, arkadaşlar, iş arkadaşları ve iş arkadaşları ile daha iyi ilişkilere neden olabilir ve sağlık ve enerji seviyelerini iyileştirebilir.

Basit nefes alma uygulaması ve nefesi gözlemleme dahil olmak üzere gerçekleştirilebilecek birkaç meditasyon tekniği vardır. Bununla birlikte, daha çok sessiz meditasyon durumu olarak adlandırılan bir teknik var. Buna genellikle arabuluculuk denir çünkü yalnızca nefesin sesini kullanmayı içerir, başka hiçbir şey kullanılmaz.

İnsanların uyurken veya günlük aktiviteleri sırasında deneyimledikleri çeşitli meditasyon türleri de vardır. Örneğin, insanlar uykudayken, genellikle kendi düşüncelerini duymazlar, bu yüzden yaptıkları şeyi gözlemleme veya düşünme fırsatlarına sahip olmaları gerekmez. Uyurken, zihinlerinin etraflarında olup bitenlerin farkında olmadan dolaşmasına izin verebilirler. Bazı insanların uyurken sahip oldukları aynı düşüncelerle uyandıkları ve bazıları da uykuya daldığını fark etmedikleri bilinmektedir. Bu, genellikle bilinç durumu veya çevremizde olup bitenlerin tamamen farkında olduğumuz durum olarak anılan bir meditasyon biçiminin bir örneğidir.

Bazı insanlar uyurken gelecek veya bir kişinin yüzü veya ekrandaki nesnesi gibi şeyleri “görebileceklerini” bildirmişlerdir. Bu, değişmiş bir bilinç durumuna veya normalde görünmeyen veya yalnızca bilinçli zihin tarafından görülebilen şeyleri görselleştirme yeteneğine bir örnektir. Meditasyonun görüş netliğini iyileştirdiği de bildirildi. Bunlar bilinç durumunun örnekleridir ve bir çeşit değişmiş bilinç durumuna ulaşmanıza yardımcı olabilecek daha birçok meditasyon türü vardır.

Meditasyonun pek çok faydası olsa da, herkes bu faydaların hepsini yaşamaz. Bununla birlikte, bir tür meditasyon denemekle ilgileniyorsanız, önce doktorunuza danışabilirsiniz. meditasyonun sizin için doğru olduğundan ve mümkün olan en iyi deneyimi yaşayabileceğinizden emin olmak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir