Meditasyonun faydaları

Meditasyonun Faydaları Ve Stresi Azaltmak

Meditasyonun Faydaları, psikolojik olarak rahat ve duygusal olarak dengeli bir duruma ulaşmak için zihin ve bedeni çaba sarf etmeden veya düşünmeden eğitmek için bir birey tarafından yapılan bir egzersizdir. Meditasyon, konsantrasyonu iyileştirmek için kendi kendine yardım, iyileşme, stresten kurtulma, ruhsal gelişim ve artan kişisel ve ruhsal farkındalık dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı kullanılabilir.

Bu meditasyon uygulaması, 19. yüzyıldan beri Batılılar arasında sadece popülerlik kazanmasına rağmen, bazı kültürler ve gelenekler tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır. “Meditasyon” kelimesi Sanskritçe “medha” (zihin anlamına gelir) ve “hacı” anlamına gelen “japa” kelimelerinden gelir ve benliğin özüne ulaşma girişiminde kendi kendini sorgulama sürecini ifade eder. Bu, hayatınızdaki sorunlara neden olan sorunun kökenini bulmanıza yardımcı olmak için düşüncelerinizin, duygularınızın, davranışlarınızın ve diğer iç işleyişinizin kendi kendine incelenmesini içerir.

Meditasyonun Faydalarının en önemlisi, ona eşlik eden iç huzur ve dinginlik duygusudur. Meditasyon insanlara daha fazla enerji ve daha net bir bakış açısı verebilir ve insanların daha sakin ve dengeli hissetmelerine yardımcı olabilir. Meditasyon yapanlar genellikle konsantre olmayı daha kolay bulurlar, panik atak geçirme olasılıkları daha düşüktür, duygularını daha fazla kontrol ederler ve stresli durumlara tepkilerini kontrol edebilirler.

Meditasyonun çoğu insan için faydaları, zihninizi ve vücudunuzu kontrol etmenize yardımcı olmasıdır. Meditasyon, beyninizin dikkatini dağıtacak şeylerle bombardımana tutulmak yerine enerjisini ve dikkatini elindeki göreve odaklamasını sağlar. Meditasyon aynı zamanda zihninizi, iç huzuru elde etmenizi engelleyen istenmeyen duygulardan arındırmaya da yardımcı olabilir.

Meditasyon Ve Stres

Meditasyonun Faydaları,, zihninizi açarak stresi azaltmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca birçok insan için son derece yaygın bir sorun olan kaygıyı azaltmaya da yardımcı olabilir. Depresyon, uykusuzluk, stres ve diğer zihinsel durumları tedavi etmek için kullanılabilir.

Meditasyon birkaç yolla yapılabilir. Bazı insanlar bunu tek başına ilahilerle veya meditasyon yaparak yapar; diğerleri sessiz bir odada oturup arkadaşları ve aileleri ile meditasyon yapmayı seçerler. Bazı insanlar meditasyon parçaları içeren rehberli meditasyonları dinlemeyi tercih eder bunları uygulayan kişiler Meditasyonun Faydaları için en iyi meditasyonu yaparlar.

Herkes düzenli olarak meditasyon yapmasa da, onu uygulayanlar için meditasyon, düşünme ve hareket etme şekillerini geliştirebilir. Kendileri hakkında daha iyi hissetmeye başlayabilirler, daha fazla enerjiye ve net bir zihne sahip olabilirler bu da en iyi Meditasyonun Faydaları için örnektir.

Gerçekten kendi meditasyon yolculuğunuzda olduğunuzu hissetmek zaman alabilir, bu yüzden başlamak için ne gerekiyorsa yapın. İlk başta yavaş başlayın ve çok fazla şey yapmak için acele etmeyin, çünkü bu zihninizi ve bedeninizi dağıtabilir. Pek çok insan ayrıca zihni ve bedeni sakinleştirmek için hoş veya rahatlatıcı bir deneyimin görüntüsünü hayal etmeyi veya duymayı içeren görselleştirme yoluyla meditasyon yapmaya başlar. Sakinliği görselleştirmeye başladığınızda ne kadar rahatladığınıza şaşıracaksınız.

Meditasyon Türleri

Her biri biraz farklı beceriler gerektiren farklı meditasyon türleri vardır. Yaygın bir meditasyon biçimi, tek bir nesneye odaklanmak ve yirmi bire kadar saymaktır; bu, zihninizi odaklamanıza ve temizlemenize olanak tanır. Sakinleştirici ve huzurlu görüntülere ve seslere odaklanarak görselleştirme yapılabilir. Ya da vücudun gevşemesine ve gerginliğini gidermesine izin vermek için yoga veya meditasyon gibi nefes alma tekniklerine odaklanarak yapılabilir.

Başka bir meditasyon türü de, yoga ile meditasyonu birleştiren, zihin ve bedenin birbiriyle etkileşime girmesine izin veren benzersiz, meditatif bir yolculukta birleştiren qigong olarak adlandırılır. Bu tür Meditasyonun Faydaları, zihin ve bedene odaklanır ve ruhun fiziksel bedenle bağlantı kurmasına izin vererek sizi gerçek benliğe yaklaştırır. meditasyon yoluyla. Bu meditasyon şekli aynı zamanda içsel rahatlama olarak da bilinir ve genellikle meditasyon yoluyla elde edilir.

Bu tür bir meditasyonu yapmayı seçerseniz, tam bir uygulamaya başlamadan önce zihninizi ve bedeninizi tamamen gevşetmeniz gerekecektir. Kitaplık veya çalışma odası gibi sessiz, karanlık bir oda veya bir şöminenin hemen yanı gibi meditasyon yapmak için sessiz bir yer oluşturmak iyi bir başlangıç ​​noktasıdır Meditasyonun Faydaları, için mutlaka bu söylediklerimizi uygulamalısınız.

Kitap okumak da iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, çünkü sinirlerinizi yatıştırmaya ve okumaya odaklanmaya yardımcı olabilir. Konsantre olmakta sorun yaşıyorsanız, en sevdiğiniz CD’yi dinleyebilir veya meditasyon CD’si gibi bir meditasyon videosu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir