kundalini nedir

Kundalini nedir?

Kundalini nedir? Bu soru, kendi ruhsal güçlerini uyandırmak isteyen arayanlar tarafından defalarca sorulmuştur. Kundalini, Muladhara Çakra’da bulunan Kundaliniakra’dır. Tantranın fiziksel ve zihinsel alemlerle ilgilenen bir kolu olan Sapta Yantra’da önemli bir terimdir.

“Uyanmış” anlamına gelen Kundalini çok sembolik bir kavramdır. Tantrada, bir kadının omurgasının tabanında bulunan soyut bir kadın gücü olduğu söylenir. 

Genellikle belirli bir tanrısallık formuyla veya ay, güneş veya yıldız gibi belirli bir kozmik enerji formuyla ilişkilendirilir. Aynı zamanda, güçlü etkisiyle insan bilincini etkileme yeteneği ile bilinen dişil bir kozmik enerji formu olan Kundalini Şakti ile de ilişkilidir.

Kundalini nedir?

Kundalini nedir? (Namaste), “olmak” anlamına gelen Sanskrit kökünden türemiştir ve hem Kundalini’nin uyanışına hem de Kundalini’nin sahip olduğu uyanış gücünü somutlaştıran bir kişiye atıfta bulunmak için zamanla gelişen bir terimdir.

Kundalini Şakti, tüm insanlarda yaşadığı ve tüm dişil ruhsal gücün kaynağı olduğu söylenen dişil bir enerji biçimidir. Tezahürü, uyanış Kundalini olarak bilinir. Kundalini Şakti, bazıları diğerlerinden daha yaygın olmak üzere birçok şekilde kendini gösterir. Bazı insanlar bir rüya veya deneyim sırasında Kundalini’nin varlığını fark edebilirken, diğerleri bunu yapamaz.

İnsanların manevi yollarında takip etmeyi seçebilecekleri birçok yol vardır. O zamandan beri gelişen başka yoga türleri olmasına rağmen, çoğu insan yogayı ana ruhsal uygulamaları olarak seçti. Diğerleri pratik olarak meditasyon veya tefekkür seçebilir. Kundalini Yoga bu yollardan biriydi ve bu gizli gücün uyanışına odaklanıyor.

Kundalini Yoga, Kundalini’nin gücünü uyandırmaya odaklanan bir yoga tarzıdır. Bunun amacı sadece daha büyük bir yaşam ve gerçeklik anlayışına ulaşmak değil, aynı zamanda Kundalini Gücünü uyandırmak amacıyla daha yüksek bir bilince ulaşmaya yardımcı olmaktır. Bir öğretmen kullanarak ve düzenli olarak pratik yaparak Kundalini Yoga’ya ulaşılabilir.

Kundalini nedir?

Bununla birlikte, Kundalini Yoga, kaslarda fiziksel hakimiyet elde etme sürecine odaklanmaz. Bunun yerine, odak noktası bilinç durumuna odaklanmak ve içsel bir mutluluk ve saflık kaynağına odaklanmaktır. Bedensel beden altında bulunan Kundalini Gücünü uyandırmaya yardımcı olur. Daha fazla zihinsel ve ruhsal büyümeye yol açabilecek çok ihtiyaç duyulan duygusal dengeyi sağlar.

Kundalini Yoga’nın temel amacı, Muladhara Çakrasında fiziksel bedenin altında bulunan Kundalini Şakti’ye odaklanmaktır. Kişisel gelişim için bu enerjiyi sağlayın. Zihinsel ve duygusal netliğin geliştirilmesine yardımcı olur. Bu iç enerjiye odaklanarak, kişi günlük yaşamlarında daha yüksek düzeyde huzur ve dinginlik bulabilir.

Birçoğunun Kundalini Yoga’yı takip etmeyi seçmesinin nedeni, Kundalini Gücünü uyandırmaya odaklanarak elde edilebilecek faydalardan kaynaklanmaktadır. Kundalini Yoga, yüzlerce yıldır geliştirilen ve beynin alt katmanlarında bir Kundalini gücü olduğu teorisine dayanan bir Kundalini Yoga formudur. Bu güç genellikle atalarımızdan geçen “karma” olarak tanımlanır. biz doğduğumuzda.

Bu güç uyandığında insanda derin değişiklikler yaratabilir. Bu yoga formunu uygulayarak, kişi bu uyanışa odaklanan bir zihin durumu yaratabilir. Bu zihinsel durumlar kendimiz, başkaları ve dünya hakkında farkındalığın artmasıyla sonuçlanabilir. Kişi daha büyük bir kendini kontrol etme duygusu yaşayabilir.

Kundalini Gücünü uyandırmakla ilişkili faydaların çoğu, içsel aydınlanma duygusuyla birlikte barış, sevgi ve dinginliğin faydalarıdır. Daha yüksek seviyelerde netlik ve odaklanma, ruhsal farkındalıkta bir artış ve aynı zamanda duygusal bir tatmin ve dinginlik hissi elde etmek alışılmadık bir şey değildir. 

Bu tür yogayı tercih ederek, kişi aynı zamanda onu çevreleyen ruhsal enerjinin daha tam olarak farkına varabilir. Bu farkındalıkla birlikte daha yüksek bir ruhsal gelişim ve farkındalık gelir.

Kundalini Yoga ile kişi hayatın bir dönüşüm süreci olduğunu anlayabilir. Birey bu dönüşüm sayesinde daha dengeli bir varoluşa ve kendini daha iyi anlamaya doğru ilerleyebilir. Bir anlayış ve barış yolculuğu. Aynı zamanda çevremizdeki en önemli şeyleri daha iyi anlamak için zihni ve ruhu geliştirmenin bir yoludur.

Yantra sapta nedir?

Yantra sapta, dairesel bir konum, oval bir şekil ve hatta bir kare olan için Sanskritçe bir kelimedir. Yogada bu bedenin “yuj” siddhi’si olarak bilinir ve “kapalabhati” olarak da bilinir. Bunun yoga geleneğinde özel bir anlamı vardır.

Bunun arkasındaki sebep, sapta’nın Tanrı’nın daha yüksek enerjisiyle manevi bir bağlantıya atıfta bulunmasıdır. Hintli yogilere göre “Yuj” Tanrı’nın adıdır. Ve kapalabhati, Tanrı ile bağlantı kurmanın yoludur. Bu nedenle, yantra sapta ve kapalabhati bir ve aynıdır.

Yantra, dairesel konum anlamına gelir. Satta, iç çember anlamına gelir. Bu iç daire fiziksel bedeni temsil eder. Dış daire, ruhun ve kalbin aurasıdır. Hem yantra hem de sapta, Tanrı’nın enerjisini içerir.

Ruhsal bir yaşam deneyimlediyseniz, bunun çok zor olduğunu biliyorsunuzdur. Dünyada o kadar çok karanlık ve kafa karışıklığı var ki, manevi bir şeyle bağlantı kurması çok zor. Ruhunuzdan kopuk hissediyorsanız, muhtemelen kendi bedeniniz için doğru yantra ve saptayı bulmamışsınızdır. Negatif bir modele düşmüş olabilirsiniz.

Tanrı ile bağlantı kurmak istiyorsanız, vücudunuzda pozitif bir sarmal model oluşturmanız gerekir. Bu, yukarıdan başlamanız ve aşağı doğru ilerlemeniz gerektiği anlamına gelir. Vücudunuzun en yüksek noktasını bulmanız gerekiyor. Bu noktada, ruhunuzu o Tanrı’ya bağlamaya başlayabilirsiniz. Bunun gerçekten mümkün olduğunu görebilirsiniz.

Bunu yapmanın bir yolunu arıyorsanız, vücudun merkezini, yantra ile saptanın buluştuğu yeri aramalısınız. Ruhsal enerjinizin Tanrı ile bağlantılı olduğu o alanı bulmanız gerekir. Eğer ona bağlanırsanız, Tanrı’yı ​​içinizde ve çevrenizdeki diğer tüm nesnelerde görebildiğinizi keşfedeceksiniz.

Yantra sapta nedir?

Ruhsal bağlantı, şifa için çok önemlidir ve yoga deneyiminin önemli bir yönüdür. Ruhsal bir bağlantınız olduğu zaman, Tanrı’nın tüm enerjilerine erişebilirsiniz ve bedeninizdeki enerji üzerinde çalışarak tüm varlığınızı iyileştirmek için çalışabilirsiniz.

Yantra, bedeninizin yüksek alemlerine açılan bir “kapı” dır. Sapta, kalbinizin ve ruhunuzun iç dünyasına açılan kapıdır.

Bedenin bu iki kapısına bağlanabildiğiniz zaman, bedeninizle sınırsız miktarda ruhsal bağlantıya sahip olacaksınız. Yantra ve sapta’yı fiziksel alemle sınırlı olmayan bir şekilde kullanabileceksiniz.

Yantra sadece bir semboldür. Gerçekte, fiziksel dünyaya girmenize izin vermez. Yalnızca Tanrı’nın krallığına girmenize izin verir. Manevi dünyaya açılan bir kapıdır.

Manevi dünya ile bağlantı konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, o zaman yantra ve sapta’ya bakmalısınız. Bunun mistik bir tarafı yok. Yüksek alemlerle bağlantı kurabilecekseniz, ruhsal olarak sağlıklı olmanız ve olumlu bir bakış açısına sahip olmanız gerekir. Fiziksel yaşamınız hakkında olumsuz hisleriniz varsa, ruhsal alemle bağlantı kurmaya hazır olmayabilirsiniz. Eğer durum buysa, sadece alt alemlere bağlanabileceksiniz.

İnancınız yoksa ve kendinize güvenmezseniz, manevi aleme erişemezsiniz. Ruhsal aleme tam olarak uymadığınızı hissederseniz, o zaman Tanrı’nın krallığına erişemezsiniz. Tanrı’ya giden o kapıyı bulmadan önce kendinize inanmanız gerekir. Daha yüksek alemlerle bağlantı kurmak için, olumsuz inançları bir kenara bırakmanız gerekir.

Yüksek varoluş halinize doğru bu adımı attıktan sonra, daha yüksek ruhsal seviyenize bağlanabilirsiniz ve tüm vücudunuz bir tapınak haline gelecektir. Ruhunuzu manevi dünyaya götürebilecek ve Tanrı ile bağlantı kurabileceksiniz. en yüksek manevi seviye aracılığıyla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir