Kendine Güveni Arttırma ve Problem Çözme

Kendine Güveni Arttırma ve Problem Çözme

Kendine Güveni Arttırma ve Problem Çözme! İşin garibi, çoğu kişi için, özgüven eksikliği veya kendinden şüphe duyduğumuz için karar vermeyi ertelediğimiz nadiren bir gün vardır.

Belirlenen standartlar, yetişkinliğe doğru büyürken, çoğumuzun başkalarına – ebeveynler, öğretmenler ve akrabalar – öz imajımızı ve güven seviyemizi belirleyen yönlendirme ve rehberlik için bağımlı olmasını sağladı. 

Ne yazık ki bu süre zarfında, evet’ten daha fazlasını deneyimledik. Sonuç olarak ya isyan ettik ya da başkalarının beklentilerine boyun eğdik – onlardan onay arıyoruz – mükemmeliyetçiliğin beklenti seviyelerini içimize yerleştirip kendi imajımızı şekillendiriyoruz.

Problem Çözme Ve Karar Verme

Yetişkinler olarak, rekabetçi bir dünyada faaliyet göstermek, onay için başkalarından yardım istemeye daha az bağımlı olmamızı gerektirir. 

Mükemmellik yoluyla onay kazanma dürtüsü, olumsuz ertelemeyi ve stresli bir varoluşu harekete geçirir. Başkalarının mükemmel olma beklentisiyle yaşamamız gerektiği fikrinden vazgeçtiğimizde, içsel özgüvenimizi geliştirmeye başlarız.

Kendine Güveni Arttırma ve Problem Çözme! Özgüven eksikliğinin ve kendinden şüphe duyma duygusunun üstesinden geldiğimizde, problem çözme ve karar verme bizim için ikinci doğa olur. 

Gerçek özgüven, yeteneklerimizi, güçlü yönlerimizi anlayarak ve seçtiğimiz şeyi değiştirme isteğine sahip olmakla ortaya çıkar.

“Değişim”, duyguları öfke, acı, umutsuzluk ve acıdan mutluluk, rahatlama ve zevke kadar boğma kumarını çalıştıran bir kelimedir.

Bununla birlikte, her şeyi hesaba katarsak, siz, ben ve bu gezegendeki diğer herkes problem çözme işindeyiz – ve ihtiyacımız olan problem çözme çözümlerini sağlamada etkili olmak için, iyi gelişmiş, kendine güven. 

Bu nedenle, yeniliğe dayalı bir ekonomide yaşamanın – sadece rekabeti düşünerek büyük kazanabileceğiniz bir ekonomi – özgüven ve karar vermenin başarı için çok önemli olduğunu söyleyeyim.

Şimdi size kendine güven ve problem çözme gibi bu tür karakteristik özellikleri bünyesinde barındıran birine örnek bir örnek vereyim.

FedEx Corporation Başkanı, Başkanı ve CEO’su Frederick W. Smith; Merkezi bir takas odası kurduğunu ve bir merkez ve bağlantı parçası yayma sistemi kurduğunu, FedEx’in Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir yerinde – kesinlikle, olumlu bir gecede – noktadan noktaya teslimat yapmasını sağladığını anlatıyor. 

Smith, “Malların nakliyesini sattığımızı düşünüyorduk; aslında, gönül rahatlığı satıyorduk.” Dedi. – Fred Smith’in odaklanması ve kendine güveni, inovasyon ve problem çözme çözümlerinde bir güçtü.

Kendine Güveni Arttırma ve Problem Çözme! Brian M. Alman ve Peter Lambrou, Ph.D.’ye göre özgüveninizi ve problem çözme becerilerinizi artırmanın birkaç yöntemi.

Kendine Güveni Arttırma ve Problem Çözme

** Öncelikle, hayatınızın hangi alanının kendinden en çok şüphe duyan, en az özgüveni doğurduğunu belirleyin. – İşiniz, karşı cinsten insanlar, ebeveynler, bir patron, eş vb.

** İkinci olarak, önce hangi alanda çalışmak istediğinizi seçin. Makul hedefler belirleyin ve kendinden şüphe duyduğunuz belirli bir duruma odaklanın.

** Üçüncüsü, biraz iç inceleme yapmak, biraz da kendini keşfetmek için sakin bir gevşeme durumuna girin. Onayını almak istediğiniz biriyle eski bir durumu hayal edin, ancak şimdi kendine güvenen davranış algılarınızdan kaynaklanan yeni bir eylem hayal edin.

** Dördüncüsü, kendinden şüphe duyduğunuz yerde, şimdi başarmak istediğiniz değişikliği pekiştirmek için kendinize olumlu bir öneri veren özgüvenle kendinizi görün.

** Beşincisi, başarınız için, içinizden gelen bir değişim arzusuna sahip olmalısınız ve başkalarının sizden ne istediğini veya sizden beklediğini çok az etkilemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir