Hatha Yoga - Hatha Yoga nedir?

Hatha Yoga – Hatha Yoga nedir?

Hatha yoga nedir? Hatha yoga, Hindistan’da ortaya çıkan bir yoga türüdür. Haṭ kelimesi Sanskritçe’de “titreşim”, ha Hintçe’de “birlik” anlamına gelir. Hatha yoga temelde farklı şekillerdeki bloklar gibi aksesuarların kullanımını içeren bir egzersizler dizisidir. Haṭ terimi, Hintçe’de “güç” anlamına gelir ve ha, “birlik” anlamına gelir. Haṃ kelimesi “akmak” anlamına gelir.

Hatha Yoga – Hatha Yoga ne demek?

Hatha yoga, Hindu yoga geleneğinin eski bir dalıdır. Haṭa kelimesi “hareket” anlamına gelir ve vücuttan enerji akışını kolaylaştırmayı amaçlayan bir dizi duruş ve pozisyona atıfta bulunur.

Vücut, enerjiyi kas, iskelet, dolaşım, sindirim ve endokrin sistemleri yoluyla emmek için tasarlanmıştır. Enerji, sabit bir iç sıcaklığı korumak ve hareket, his ve denge sağlamak için kullanılır. Bu enerji akışı kesintiye uğradığında veya engellendiğinde, vücut artrit, egzama, stres ve kronik yorgunluk gibi çeşitli rahatsızlıklar ve hastalıklar yaşamaya başlar.

Hatha yoga uygulamaları, her vücudun sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak ve sürdürmek için tasarlanmıştır. Çeşitli pozlar, vücudun esnekliğini artırmak ve gerginliği ve ağrıyı azaltmak için kasları, eklemleri ve tendonları güçlendirmek ve germek için tasarlanmıştır. Uygulama, vücuttaki ve ayrıca lenfatik sistemdeki dolaşım akışını artırmaya yardımcı olur.

Hatha Yoga nedir?

Pranayama, ilk poz hava yollarını açmak ve vücudun nefes almasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu işlem, solunum yollarını açmak ve böylece nefes almanın daha kolay ulaşılması ve sürdürülmesi için tasarlanmıştır. Pranayama ayrıca gövdeyi, boynu, başı, gözleri ve tüm vücudu güçlendirir ve tonlandırır. Aynı zamanda karın kaslarını güçlendirir, böylece nefes almayı rahat tutarken gövdenin ağırlığını destekleyebilirler.

Pranayama uygulaması basit ve rahat olacak şekilde tasarlanmıştır ve bu nedenle öğretmen veya öğrenci tarafından dışarıdan herhangi bir yardım olmaksızın gerçekleştirilir. Çalışmaya ritmik germe, gevşeme ve ekshalasyon ve kolların ve bacakların kaldırılıp indirilmesi eşlik eder. Öğrenci veya öğretmen pozları otuz ila altmış saniye tutar ve gerekirse tekrar eder.

Duruşların ikincisi mudra yoga olarak bilinir ve bacaklarını, kollarını, gövdesini ve ellerini güçlendirerek öğrencinin fiziksel performansını iyileştirmek için tasarlanmıştır. Mudra ayrıca zihnin bedensel duyumlara değil nefese odaklanmasına izin vermek anlamına gelir. Poz, öne doğru eğilip dirsekleri yana doğru bükmeyi, göğsü geçmeyi ve ardından başlangıç ​​pozisyonuna geri getirmeyi içerir. Hatha yoga nedir?

Yoga mudrası sağ el sol el ile yapılır ve her iki el vücudun sağ tarafına yerleştirilir. Dizler hafifçe bükülerek ayaklar bir araya getirilir, eller yere konulur ve dizler kaldırılır, sırt düzleştirilir. ve sonra kollarını ellerine getirip omuzlarını nazikçe sıkıyorlar.

Pranayama yoga ayrıca multimedya yogayı içerir. Öğrenciler bu pozu üç ila beş dakika boyunca uygular ve ardından ana pranayama pozuna geri dönerler. Sonuncusuna ulaşana kadar tüm pozisyonlarda aynı prosedürü tekrarlarlar: medya pozu.

Kripalu yoga, karın kaslarını güçlendirmek ve gövdeyi desteklemek için tasarlanmıştır. kasların kasılması ve gevşetilmesi.

Bu poz, sırtınız düz olacak şekilde yere yatarak ve kalçalarınızı yere koyarak yapılır. Bacaklar vücudun arkasından ve ayak parmakları yerde çaprazlanmalı ve dizler kaldırılmalıdır. Eller ve kollar yere yerleştirilir ve kafa alnına desteklenir.

Yoga uygulamasının temel amacı, rahatlama ve sakinlik durumuna ulaşmaktır. Bu duruma ulaşmak için, pozlar ritmi değiştirmeden düşük hızda yapılır. Nefes alma yavaş bir hava akışıyla sınırlıdır ve zihin ve beden meditasyon ve tefekkür yoluyla yönlendirilir.

“Jnana Yoganın Faydaları” yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir