Evde Mini Sinema Oluşturmak İçin İpuçları

0 30

Evde Mini Sinema, tüm hayatınızı basit bir TV ve ses sistemi ile geçirmiş olabilirsiniz. Şimdi, yeni inşa ettiğiniz mini sinemayı evinize en uygun maliyetler ile kurabilirsiniz. Evinizi zarif bir sinema odasına dönüştürmek için mükemmel görünen başka bir odaya ya da iyi bir bodrum alanına sahip olmalısınız. Evinizde mini bir sinema alanı oluşturmanız için her zaman yardımcı olmaya hazır şirketlerle iletişim kurma seçeneğiniz olabilir. 

evde-mini-sinema-olusturmak-icin-ipuclari-2

Ancak kendi imkanlarınızı kullanarak daha az bütçe harcayabilir ve hobi alanınızı keyfinize göre oluşturabilirsiniz. Bu amaçla, odanızda tutmak için birçok şeye ihtiyacınız var. Örneğin iyi bir ses sistemi, verimli bir projektör ve kesinlikle evinize bir hava temizleyici de koymanız gerekecektir. Evinizde mini sinema oluşturmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır;

Odanızın duvar yüzeyine bakın 

Eski ve ılımlı ev desenleri, örneğin beton duvarı ve alçı duvardan yapılmış 2 çeşit yüzeye dayanmaktadır. Her iki malzemenin de korkunç işitsel gereksinimleri vardır. Bu nedenle, hafif ses hoparlörleri alçı duvarlar için iyidir. Zeminde kullanacağınız halıda bir başka önemli konu ise kaplayacağı alandır. Ancak hazırlık sırasında, zeminde boşluklardan kaçınmak için uygulama yapmadan önce duvar hazırlığını bitirmek isteyeceksiniz. Ses sistemi seçimi için, yüksek kaliteli cihaza ihtiyacınız olacaktır. Ucuz almak için herhangi bir market veya ikinci el satıcıları ziyaret edebilirsiniz. 

evde-mini-sinema-olusturmak-icin-ipuclari-1

Pencere kaplamalarını düşünün 

Sinema odanızda 2 veya 2’den fazla pencere varsa, ses seviyesini korumak için bunların uygun şekilde örtülmesi gerekir. Odanızda daha geniş pencereler bulunduğundan, odanızda daha fazla ses desibeli olacaktır. Buda yankı yaparak ses verimliliğini düşürecektir. Bunun için pencere kenarlarına veya duvarlara ses yalıtım köpükleri uygulayabilirsiniz. Dışarıya çıkacak yüksek gürültüyü ve oda içerisinde yaşatacağı yankıyı maksimum seviyede düşürecektir.

Evde mini sinema odanızın aydınlatması

Aydınlatma üzerinde durulması gereken bir diğer önemli konudur. Odanızın aydınlatma sistemi tercih ettiğiniz oturma planınıza göre olmalıdır. Mükemmel bir aydınlatma ve mükemmel oturma düzeni, mini sinema odanızı daha konforlu hale getirecektir. İzleyeceğiniz film veya diziyi böylelikle gözlerinizi rahatsız etmeyecek şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.