Evanjelizm! Hristiyan inancında, evanjelizm genellikle Tanrı’nın Sözünü ve öğretilerini başkalarıyla paylaşmak amacıyla Tanrı’nın Sözünü vaaz etme eylemi veya taahhüdüdür. İnsanlara Tanrı’yı ​​öğretmenin yaygın bir yolu, Kutsal Kitap ve Tanrı’nın sözünün nasıl paylaşılabileceğidir. Bu, Tanrı’nın mesajını yaymanın yollarından biridir; bu, Tanrı’nın halkına olan sevgisi, iyiliği ve ihtiyacı olanlara yardım etmeye istekli ve muktedir olduğu gerçeğidir.

Evanjelizm

Tanrı Sözü, İncil’de verilen Tanrı kelamıdır. Allah’ın kavmine iyiliğini ve merhametini onlara iletmek için verdiği bir armağandır. İnsanlar bu kelimeyi duyduklarında, Tanrı ve onlar için neler yaptığını daha fazla öğrenmek isteyecek veya ihtiyacı olanlara yardım etmenin yollarını bulmak isteyeceklerdir. Bu nedenle, bunu yapmanın doğru yolunu bulmak önemlidir.

İnsanların kullandığı iki ana evanjelizm yöntemi vardır: doğrudan evanjelizm ve dolaylı evangelizm. Doğrudan bir evanjelizm biçimi, mesajın verildiği kişi için sözün vaaz edilmesi anlamına gelir. Dolaylı bir evanjelizm biçimi, başkalarını vaaz etme şekliniz aracılığıyla Tanrı’nın mesajını almaya teşvik etmek anlamına gelir.

Doğrudan evanjelizmi kullanan insanlar genellikle yaşamları için büyük hayalleri ve özlemleri olan ve Tanrı’nın kendilerine verdiği sözden vazgeçmeye istekli olmayan kişilerdir. Tipik olarak bunlar, İsa Mesih hakkında duydukları için en çaresiz olan ve verdiği sözler için ona henüz inanmamış olan Hıristiyanlardır.

İyi bir evanjelist olmak istiyorsanız, Tanrı’nın mesajını başkalarına duyurduğunuzdan emin olmak için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olmalısınız. Kullanabileceğiniz bazı yöntemler arasında, Tanrı’nın kendilerine verdiği vaatler hakkında diğer Hıristiyanlarla konuşmak, Tanrı’nın kendilerine verdiği vaatle ilgili bilgi kaynağı olarak diğer insanları kullanmak ve hatta Tanrı’dan Kutsal Kitap hakkında daha fazla bilgi istemek yer alır.

Evanjelizm

Dolaylı evanjelizmin başka bir yöntemi de, başkalarını kendi örnekleri aracılığıyla Tanrı’nın vaadini almaya teşvik etmektir. Bunu yaparak, diğer insanlara kendi durumlarında başkalarına yardım etmek için kendi hayatlarını nasıl kullanacaklarını öğretiyorsunuz. Bu birkaç şekilde olabilir. Örneğin, diğer Hıristiyanlara nasıl daha iyi bir insan olunacağını gösterebilir, böylece daha az şanslı olanlara yardım etmek için yaptığınız şeyleri paylaşabilirler.

İlginizi Çekebilir  Evangelizm gerçekten ne anlama geliyor?

Ayrıca, Tanrı’nın insanlara verdiği vaatler hakkında öğrendiklerinizi yazabilir ve başkalarına, Tanrı’nın diğer insanlara nasıl yardım edebileceğinin bir örneği olduğunuzu bildirebilirsiniz. Ayrıca onlara ihtiyacı olan biri için dua etmeyi öğretebilirsiniz. karşılığında başkalarına başka biri için dua etmeyi öğretirdi. Bu çok önemlidir çünkü dua, Tanrı’nın İncil’de halkının izlemesi için yazdığı bir sözdür.

Evangelizmin bir başka iyi yöntemi de, karşılayabileceğiniz kişisel bir ihtiyacı olabilecek inanan bir kardeşe yardım etmektir. Bunu yaparak, o kişiye olan sevginizi ve ilginizi gösterirsiniz. Bu, onlara olan ilginizi ve sevginizi ve Tanrı’nın onlara farklı bir şekilde nasıl yardım ettiğini gösterir.

Bir Hristiyan’ın kullanabileceği en etkili evanjelizm biçimlerinden biri, hastaneler veya yetimhaneler gibi insanların yardıma ihtiyaç duyduğu yerleri ziyaret etmektir. Bunu yapmak, insanları gerçekten önemsediğini ve başkalarına yardım etmek için seninle aynı arzuya sahip olduğunuzu gösterir. Bunu yaparak, Tanrı’nın onlara olan sevgisini paylaşabilir ve Tanrı’dan korkan bir kişi olduğunuzu ve Tanrı’nın sizin durumunuzla ilgilendiğini bildiğinizi onlara bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın