Evangelizm nedir? Çoğu dinde, evanjelizm, insanlara vaaz vererek İsa Mesih’in mesajlarını alenen vaaz etme eylemi veya taahhüdü anlamına gelir. Hıristiyan kiliselerinde, bir papazın tüm vaazını tek bir kişiye, genellikle yaşlı bir kişiye adaması alışılmadık bir durum değildir.

Bu, insanların sizin tanrısal bir kişi olduğunuzu, şefkat ve sevginiz olduğunu ve İsa’ya ve onun öğretilerine inandığınızı bilmelerini sağlamanın bir yoludur. Eylem, Hristiyanlığın bir parçası olan iç inançların dışsal bir ifadesidir.

Evangelizm nedir?

Hıristiyanlıkta müjdecilikle ilgili büyük bir tartışma vardır. Bazı insanlar, Hıristiyan olmayanlar için Tanrı’nın mesajlarını inanmayanlara tebliğ etmenin uygunsuz olduğuna inanıyor. Eski Ahit bize, Tanrı’nın mesajını başkalarına duyurmaya zorladığı birkaç Hıristiyan örneğini gösterir.

Diğer Hristiyanlar, bu tür bir faaliyetin gerekli olduğunu, çünkü Kutsal Kitap şu anki haliyle yazılmamışsa, nasıl yorumlanabileceğini savunuyorlar? Diğerleri hala evanjelizmin sadece bir sosyal yardım biçimi olduğuna inanıyor; Bu, Hıristiyanların başkalarının dikkatini çekmek için yaptığı bir şeydir.

Evanjelizme inananlar veya en azından buna şiddetle inananlar, bunu gerçek Hıristiyanların başkalarına yardım edebileceğine inandıkları için yaparlar. Üyelerinin müjdeyi duyurmalarına izin veren birçok farklı türde Hristiyan örgütleri vardır ve bunların çoğu bunu yapmakta çok başarılıdır. Pek çok Hristiyan kiliseye düzenli olarak gidiyor çünkü onları Hıristiyan yapan şeyin bu olduğuna inanıyorlar.

Ancak, kiliseye giden herkes bunun ne kadar iyi olduğunun mutlaka farkında değildir. Hristiyanlık hakkındaki gerçeği ve Tanrı’nın tüm insanlara olan sevgisinin ve şefkatinin tanıklığını ancak yaptıklarıyla görebilirler. Ancak başarılı olmak için bir Hristiyan’ın vaaz ettiği şey hakkında tutkulu olması önemlidir.

Evangelizm ne demek?

Evangelizm nedir? Bir Hıristiyan evangelisti yürekten konuşma yeteneğine sahip olmalıdır. Mesih’in öğretileri hakkında tutkulu olmak yeterli değildir, onun yürekten konuşabilmesi gerekir. Bir kişi sadece İncil açısından değil, yürekten konuşmaya başladığında, Tanrı’nın insanlığa iletmeye çalıştığı şey hakkındaki gerçeği anladığı ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir  Evangelizm gerçekten ne anlama geliyor?

İnsanlar bir konuşmacının vaaz verdiğini veya vaaz verdiğini duyduğunda, arkalarına yaslanıp dinlemek zorundadırlar. Sorular sorabilir ve kendi sorularını sorabilirler, ancak bilmeleri gerekenleri onlara söyleyecek birine ihtiyaçları vardır.

Böyle bir sohbeti çağıracak doğru kişi, Tanrı’nın iradesine uyan kişidir. Dünyanın dört bir yanındaki kiliselerde bulunabilirler ve etkili olmaları için aşırı dindar olmaları gerekmez.

Evanjelizmin iyi yanı, Tanrı sevgisi için yapılmış olmasıdır. Hıristiyanlar bunu dünyevi arzulardan değil, sevgiden yaparlar. Dindar biri, dindar olmayan biri veya inançsız biri olmanız fark etmez; önemli olan Tanrı’nın insanlık için ne yaptığını anlamalarıdır.

Tanrı’nın bizim için ne yapmaya çalıştığını biliyorlar, böylece bize gösterebilirler. Evanjelistlerin bunu yapabilmesinin yolu, Tanrı’nın insanlık için istediği şeyi gözden geçirmek ve bizden yapmamızı istediği şeyi nasıl yapacağımızı bize göstermektir. Çoğu zaman bu, kutsal yazıları okumaktan çok daha fazlasını ifade edebilir.

Evangelizm nedir? Aslında bir Hıristiyan, Tanrı’nın bizim için olduğu mesajını vererek yaşamın içinden geçebilir. Başkalarına ulaşmak için yapabileceğiniz başka şeyler de var, kibar davranışlarda bulunmak gibi. ya da sevginizi yerel topluluğunuza yayabilirsiniz.

Evangelizm iyi bir şeydir, ancak tutku olmadan yapılmamalıdır. Her zaman kalpten yapılmalıdır ve sadece bir kişinin İncil açısından okuduğu şeye dayanmamalıdır. Tanrı’nın insanlık için istediği şey söz konusu olduğunda herkes iyi bir dava açabilir, ancak vaaz vermek için gerçek bir Hıristiyan gerekir. Onu büyük bir müjdeci yapan da budur.

Bir cevap yazın