Dünyanın İlginç Kahve Tercihleri

0 39

Sosyalleşme aracı olan kahve sohbetlerin vazgeçilmez içeceğidir. Keyif veren, rahatlatan, canlandıran ve sevilerek içilen kahve her ülkede başka şekillerde hazırlanıp sunuluyor. Alışageldiğimiz Türk kahvesi belki bizler için vazgeçilmez ama onların da bambaşka vazgeçilmezleri var. Bir gün yolunuz başka ülkelere düşerse şaşırmayın, ana tema kahve olduğundan onların kahvelerini de deneyin, kim bilir belki de seversiniz. Bakalım hangi ülkelerin ne tür kahve alışkanlıkları varmış.

Dünyanın İlginç Kahve Tercihleri 

Fas

Afrika’da bir ülke olan Fas mutfağıyla, bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Yemekte baharata evet, peki ya kahvede? Sabahları içecek olarak yeşil çay tüketilen Fas’ta kahve farklı bir dokunuşla hazırlanıyor. Bu ülkede baharat yemeklerden başka kahvenin içine de giriyor. Karabiber, muskat, susam gibi baharatlar kahve çekirdekleriyle birlikte öğütülüyor ve Türk kahvesi gibi pişiriliyor.

Senegal

Fas kahvesine benzer baharatlı bir kahve tüketiyorlar. Bu ülkeye has bir bitki tohumu eklenen kahveye karanfil de koyuluyor ve Cafe Touba deniliyor. Baharatla arası iyi olanlar içmeyi deneyebilir.

Hong Kong

Kahveli çay mı çaylı kahve mi içerdiniz? Hong Kong ve Çin’den bahsediyoruz. Bu ülkede çaylı kahve tüketimi çok yaygın. Birer ölçek espresso, siyah çay ve süt içeriyor ve içine de birkaç kahve çekirdeğinin atılmasıyla oluşan yuanyang adlı bir içecek çıkıyor ortaya. Marketlerde satılan kabartma tozu paketleri gibi paketlenmiş halde satılıyor ve sıcak su ile çabucak hazırlanıyor. Her iki lezzeti de sevenlere uyabilir.

Meksika

Bu ülkenin kahve alışkanlığı da çok farklı Sunum kil veya toprak kupalarla yapılıyor ve içine çubuk tarçın koyuluyor. Kahve hazırlanırken 3 ölçek kaynar su, 1 ölçek öğütülmüş kahve, 3 çay kaşığı pilancillo kullanılıyor. Kahvenin yanında da pilancillo denilen külah şekli verilmiş presli esmer şeker buluyor. Bu kahvenin adı cafe del olla.

Jamaika

Başrollerde yine baharat var ancak bu defa meyve ile kombinlenmiş. Tarçın ile portakal bir araya getirilmiş ve nefis bir uyum yakalanmış.

İtalya

Cappucino, espresso, americano ve latte’siyle meşhur olan İtalya’dan önerilebilecek başka bir lezzet: Roma stili Espresso. Espresso içine dilimlenmiş limon veya limonun kabuğu ekleniyor ve ferahlatıcı bir kahve elde ediliyor. İtalya’da affogato’nun da bambaşka bir yeri var. Affogato’da dondurma kahve ile buluşuyor ve lezzet patlaması yaşatıyor.

Etiyopya

Etiyopya’nın geleneksel kahvesinin adı Buna. Adeta ülkenin sembolü olan Buna ibrik şeklinde bir kapta, kömür ateşinde ve uzun sürede pişiriliyor ve fincanlara dökülerek ikram ediliyor.

Yunanistan

Damak zevkimize uyacak bir kahve tüketiyorlar. Frappe soğuk içilen bir kahve. Birer ölçek koyulaştırılmış süt ve şeker, 2 ölçek soğuk su, bir miktar buz ve 2 ölçek hazır kahve karışımı ile elde ediliyor. Kıbrıs’ta da bu kahve seviliyor.

Almanya

Almanya’da da filtre kahveye çırpılmış köpük krema ve rom koyuluyor. Pharisaer adı verilen kahve ülkede çok popüler. Bununla bitmiyor. Almanların tutkusu olan bir kahve çeşidi daha bulunuyor. Bir çeşit buzlu kahve olan eiskaffee vanilyalı dondurma ve üzerine krema eklenerek hazırlanıyor.

Norveç

Belki de soğuk bir ülke olması nedeniyle bardak veya fincanın dibini biraz örtecek kadar kahve, üzerine de likör ekleniyor. Bir başka çeşidi ise 1 ölçek likör ve bir ölçek kahveyle hazırlanıyor. Karsk adlı bu kahve bir hayli iç ısıtıcı olsa gerek.

İspanya

İki ayrı sütle yapılan kahveye Bonbon deniliyor. Bu durumda ayrıca şeker eklemeye gerek kalmıyor. Adı da tadı da hoş olan bu kahve denenebilir. İspanya deyince cafe carajillo’yu atlamak olmaz. Bu kahvenin içine rom, viski veya konyak giriyor.

İrlanda

İçkiyle arası iyi olan bir başka ülke de İrlanda. Sımsıcak kahveye daha çok ısınmak için İrlanda viskisi ekliyorlar ve bu içeceğe Irish coffee diyorlar.

Arjantin

İtalya’ya özgü Lagrima adlı bu kahve çeşidi bol süt ama az kahve ile yapılıyor. Bol köpük ve süt severseniz reddetmeyin.

Küba

Bu ülke de süt seviyor ve kahve yapmak için bir ölçek süt ve aynı miktarda espresso kullanılıyor. Cortadito adlı bu kahve çeşidi Kolombiya’da da tüketiliyor.

Finlandiya

Bu ülkenin kahvesinin ilgi çeken yanı içine peynir parçaları ilave edilmesi ve kahve içildikten sonra kaşıkla yenilmesi. Bu ilginç kahve çeşidinin adı kaffeost. Kullanılan peynir süt, peynir mayası ve krema ile mayalanarak elde diliyor.

Vietnam

Süte tamam, eh peynir de olabilir ama ya yumurta? Evet, bu ülkede de kahveye yumurta koyuluyor. Süt reçeli veya toz şekerle yumurta sarısı köpürünceye kadar iyice çırpılıyor ve içine çok az filtre kahve ilave edilerek çırpma işlemine devam ediliyor. Kupalara kahve dolduruluyor ve üstüne de hazırlanan yumurtalı köpüklü karışım dökülüyor. Ca phe trung adıyla bilinen yumurtalı kahve Vietnam’dan başka İsveç, Norveç ve Macaristan’da da yaygın bir kahve kültürü durumunda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.