Demagoji Nedir *

Demagoji nedir?

“Demagoji nedir?” birçok filozof ve sosyal düşünür tarafından sorulan bir sorudur. Cehalet, öfke, nefret ve korkuyu kullanarak kalabalığı seçkinlere karşı kırbaçlayarak, rasyonel tartışmayı kapatarak ve kitleleri şiddet noktasına kadar kırbaçlayarak popülerlik kazanan bir demagog, ajitatör veya lider insanlar tarafından genellikle umursamaz olarak kabul edilir. Demagoglar anketlere farklı bir dünya, daha fazla mutluluk, daha iyi bir yaşam ve sonsuza kadar sürecek değişim vaatleriyle göründüğünde, çoğu şüpheci.

Demagoji nedir?

Ancak bu demagojik rakamların bir çekiciliği var. Bazıları demagojinin kitleler için ilerlemenin yolu olduğunu savunuyor. Diğerleri, kitlelerin ne istediklerinin söylenmesinden yorulması gerektiğini ve bunu elde etmek için ayağa kalkıp ayaklarıyla oy vermeye istekli olduklarını söylüyor.

Bu makale, demagoji kavramının günümüz dünyasında o kadar da zorlayıcı ve daha anlaşılır olmadığını göstermeyi amaçlamaktadır. Sonuçta, mevcut iklimimizde radyo, televizyon ve internette duyduklarımızın çoğu saf propaganda değilse de açıkça demagojidir.

Koridorun her iki yanındaki pek çok siyasetçi ve diğer siyasetçi seçimleri kazanmak için geçmişte siyasi partilerin taktiğine başvurdu. Oy verme seçeneklerimizi etkilemek için saçma sapan şeyler söyleyen uzmanların yükselişini görebiliriz. 

Üniversite kampüslerinde de demagojinin yükselişini görüyoruz. Aslında, geçenlerde Siyahi Tarih Ayı seslendirmesinde siyah bir öğrenciye karşı ırkçı bir tirada çıkan bir üniversite profesörü hakkında bir makale okudum.

Demagoji ne demek?

Demagoji Nedir? Hatta birçok demagojik figür, Amerika Birleşik Devletleri Başkanının Müslüman olduğunu iddia ediyor. Bu, başkanın sınır boyunca bir duvar dikme ve tüm Müslümanların Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesini yasaklama planından kaynaklanıyor.

Demagojik rakamlar giderek aşırı hale geliyor gibi görünse de, tartışmanın bir tarafı her şeyi anlamlandırmaya çalışıyor. Aklın ve akılcılığın yanıdır. 

Demagojinin, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, kendi başına kötü bir şey olmadığı, ancak kasıtlı olarak kullanıldığında, nefret ve öfkeyi kışkırtmaya veya kalabalığı belirli bir yönde harekete geçmeye teşvik etmeye çalıştığı ileri sürülür.

Örneğin, Büyük Buhran’a bakalım. Bir demagog, belirli bir gruba karşı eylemi kışkırtmak için demagojisini kullandığında, demagog olarak adlandırılabilir, ancak bu kötü bir şey değildir. Ancak, insanları belirli bir grubun çözülmesi gereken bir sorun olduğuna ikna etmek için demagojisini kullandığında tehlikeli.

Bir demagogun insanlara kötü biri olduğunu ve cezalandırılması gerektiğini veya belirli grupların sorun olduğunu söylemeye çalışması tehlikelidir. Bu özellikle, söz konusu demagog, bilgilerini medya gibi, çoğunlukla zaten mevcut olan bilgileri satan bir kaynaktan aldığında tehlikelidir. 

Şimdi ihtiyacımız olan şey, kamusal söylemimizde daha fazla mantık ve akılcı düşünme ve daha az demagoji.

Demagoji, yalana ve yanlış beyana dayanan bir ideolojidir. Tanımı budur. Temelde dinleyicilerinizin sizinle aynı fikirde olmasını sağlayacak bir şey söylemenin felsefesidir. 

Aslında demagogların çoğu, bugün siyasetçiler tarafından yaygın olarak kullanılan dili kullanıyor.

Örneğin, bir politikacıyı dinlerseniz ve muhafazakarlıktan bahsettiğini duyarsanız, kendisinden muhafazakar, hatta bir siyasi partinin üyesi olarak bahsettiğini düşünebilirsiniz. Çünkü bu, politikacıların yaygın olarak kullandığı dildir.

 Demagoji Nedir? Maalesef durum bu olmak zorunda değil, çünkü bir politikacı gündemini zorlamak için sık sık yalan söyler.

Bir demagog şöyle bir şey söyleyecektir: “Ben muhafazakârım ve bu nedenle refah içindeki insanların yoksulluktan kurtulmaları gerektiğine inanıyorum.” Bu bir muhafazakarın yaptığı gibi geliyor. Şimdi yersiz konuşuyorlar gibi görünüyorlar, ama gerçekte, tam olarak sizin düşündüğünüzü sandıkları şeyi söylüyorlar.

Bir sözlüğe bakabilir ve siyasetçi olmayanlar için demagojinin tanımlarına bakabilir ve bunlardan bol miktarda bulabilirsiniz. Ancak, aklınızda tutmanız gereken sadece kelimeler değil, önemli olan onları nasıl kullandığınızdır.

 Birinin “Ben liberalim, yani ben bir demagogum” dediğini kaç kez duyuyorsunuz? Muhtemelen çok değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir