5 Temel Strateji ile Günlük Yaşamın Stresinde Nasıl Uzaklaşabilirsiniz?

5 Temel Strateji ile Günlük Yaşamın Stresinde Nasıl Uzaklaşabilirsiniz? Şu anda sizin için “yeni normal” nedir, özellikle iş gününüzle ilgili olarak? Nasıl adapte olacağınızı ve farklı bir şekilde çalışacağınızı öğrendiğinize göre, her zamanki gibi işinize geri döneceğinize veya yaptığınız şekilde çalışacağınıza inanıyor musunuz? İşinizle ilgili koşullarla başa çıkabileceğinizi mi hissediyorsunuz yoksa çalışma haftanızın her günü hayatta kalmak mı?

5 Temel Strateji ile Günlük Yaşamın Stresinde Nasıl Uzaklaşabilirsiniz?

Birçoğu için hayat, bir ayarlama ve uyum sağlama meselesi haline geldi ve bunu hızlı bir hızda, bazen uygun araçlar ve kaynaklarla ve çoğu zaman anında yapmak oldu. 

Başlangıçtaki kafa karışıklığı ve belirsizlik duygusu şimdi birçokları için paniğe ve artan tedirginliğe dönüşüyor. Çalışanlar evde, çalışacaklarını hiç hayal etmedikleri yerlerde çalışmaya çalışıyorlar ve kendilerini biraz dengesiz hissediyorlar.

Şu anda birçok insan için talepler ve sorumluluklar önemli ölçüde değişti, bazıları daha iyiye, diğerleri için çok daha zorlu hale geldi. Şimdi bir bilgisayarı açma düşüncesi o kadar heyecan verici olmayabilir ve aslında, birçoğu ilk kez sanal bir ortamda çalışırken gezinmeye çalıştığı için bir önsezi hissi olabilir. 

Birçok işi uzak bir konuma çevirmek de zor olabilir ve bu, yaşanan kaygı miktarını artıracaktır. Meslektaşları veya yöneticileriyle güçlü bir iş ilişkisi olmayanlar için, ayrılık veya mesafe artık bu ilişkileri daha da zorlayabilir. Stres konusu hakkında zaten çok şey yazıldığını fark ediyorum ve bu konu hakkında yazacak başka bir şey yokmuş gibi görünebilir, ancak yine de içselleştirilmiş bir perspektiften nasıl ustalaşacağımı bir kez daha düşünmek istiyorum. 

Çoğu insan işleri, sorumlulukları ve nasıl başa çıkılacağı hakkında düşünüyor. Düşüncelerinizde neler olup bittiğini ve etrafınızdaki durumu ve olayları nasıl işlediğinizi de düşünmenizi istiyorum. Farkında olsanız da olmasanız da, yaşadığınız olayları

ve bunlarla ilgili duyguları bu olaylarla birlikte içselleştiriyorsunuz ve dikkatli olmazsanız hızlıca olumsuz duygular geliştirebiliyorsunuz. Stres, anksiyete, depresyon ve daha kötüsüne yol açan şey budur.

Ne tür bir işiniz olduğu önemli değil; Herkes yaşadıklarının bir sonucu olarak, sadece yeni bir ortama uyum sağlamaya çalışarak bastırılmış olumsuz duyguları deneyimleme yeteneğine sahiptir. 

Bu, gerekli çevrimiçi dosyalara erişememe, bilgisayar sorunlarının artması gibi küçük olayların doruk noktası olabilir ve bu da yerleşik bir hayal kırıklığına neden olabilir. Sonunda hayal kırıklığına uğradığınızı anlarsanız, zaten kendinizi tamamen bunalmış hissediyorsunuz ve sağlığınıza dikkat etmemiş olabilirsiniz. Önlemenize yardımcı olmak istediğim şey bu ve iç düşünce sürecinizle ilgilenmek için uygulayabileceğiniz bazı stratejilerim var.

5 Temel Strateji ile Günlük Yaşamın Stresinde Nasıl Uzaklaşabilirsiniz?

İç Zihin Durumu

Çevrenizde olup biten her şey, onunla olan bağlantınıza bağlı olarak, potansiyel olarak içinizde duygusal bir tepkiye neden olabilir. Doğru, mevcut krizimizin olayları nedeniyle artan duygular yaşıyorsunuz. 

Haberleri ve manşetleri ne kadar uzun süre izlerseniz veya okursanız duygusal olarak meşgul olma olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, yeni veya uyarlanmış çalışma koşullarına uyum sağlamaya çalışırken içinizde birçok duygu yaşayacaksınız.

Asla uzaktan çalışan bir çalışan olarak çalışmadıysanız veya şu anda belirli sağlık koşullarında çalışması gereken bir çalışan varsa, duygusal olarak tepki verebilirsiniz. 

Bu duygusal tepkiler ilk başta fark edilmeyebilir, ancak değişikliklerden memnun değilseniz, olumsuzluk zamanla yavaş yavaş artacak, kalan etki stres veya endişe hissiyle sonuçlanana kadar. 

Bu göstergelerden herhangi birini hissettiğinizde veya deneyimlediğinizde, kendinizi toparlamak ve yeniden dengelemek için önemli ölçüde kendi kendine çalışmaya ihtiyacınız olabilir.

Algısal Etkiler

Dikkate alınması gereken başka bir şey daha var ve çevrenizdeki koşulları nasıl algıladığınızdır. Kriz anında bilgi ve yanlış bilgiler paylaşılıyor. Güncelleme arayışında, kendinizi olayları gerçekte oldukları gibi veya olduğuna inandığınız gibi algılarken bulabilirsiniz. 

Bir fark var ve bu sizin dünya görüşünüze veya zihinsel modelinize dayanıyor. Olan şey şu ki, duygularınız gördüklerinizi ve duyduklarınızı etkilemeye başlar, inandıklarınızla birlikte algısal bir filtre yaratır. Bu aynı zamanda işiniz ve onunla

ilişkili sorumluluklar için de geçerlidir. Sizin konumunuzda, bunu zorlayıcı olarak algılayabilirsiniz veya önceden ve şimdi uyum sağlamanın kolay olduğunu kabul edebilirsiniz.

Günlük Hayatın Stresinde Ustalaşmak İçin Stratejiler

Bir sorunun göstergesi olan stres ve kaygı bir anda ortaya çıkmaz. Her ikisi de birkaç gün ve / veya haftalarca içselleştirilmiş devam eden olumsuz duyguların bir sonucudur. İşinizde yavaş yavaş, belki e-postaların veya diğer iletişimlerin tonunda tezahür edebilir. 

Ya da korkma, korku hissetme veya durumunuz hakkında genel bir umutsuzluk duygusu ile sonuçlanabilir. Yaşadığınız şeyi yönetmezseniz, çözmek daha zor hale gelmekle kalmaz, sonunda performansınızda da görünebilir. Ne hissettiğinizi öğrenmenize ve stres potansiyelini kontrol etmenize yardımcı olması için aşağıdaki stratejileri kullanabilirsiniz.

Strateji 1: Olumsuz bir tepki mi yaşıyorum?

Normal çalışma gününüze devam ederken, olumsuz bir tetikleyici oluşturan herhangi bir şey arayın. Buna dikkat edin. Bu, şu anda hissettiğin bir duygudur. Onu analiz etmek zorunda değilsin, sadece onu deneyimlediğini kabul etmen gerekiyor. Bu, yoğun bir iş gününde meydana gelebilir, bu nedenle şimdilik sadece saati ve tetikleyici olayın genel bir açıklamasını not edin.

Strateji 2: Neden olumsuz bir tepki yaşadığımı incelemem gerekiyor mu?

Günün sonunda etkinliklerinizin listesine bir göz atın. Ardından, tetikleyiciye neyin sebep olduğunu ve sizi olumsuz bir tepki yaşamaya iten şeyi daha ayrıntılı olarak inceleyin. Ne dereceye kadar tepki verdin? Olumsuz duyguları ne kadar güçlü hissettiniz? Tetikleyen olayın karmaşıklığına bağlı olarak, bunu yazmanız yararlı olabilir. Amaç, durumun olumsuzluğunu ortadan kaldırmaktır, böylece onu daha iyi anlayabilir ve harekete geçerken kendinize bir rahatlama hissi verebilirsiniz.

Strateji 3: Şimdi kontrol etme gücüm dahilinde ne var?

Oluşan olumsuz duygularla ilgili zorluklardan biri umutsuzluk duygusudur. Olayların doruk noktası hakkında çok kötü hissetmeye başlamak mümkündür, hiçbir şeyin daha iyi olamayacağına veya değişmeyeceğine inanırsınız. Daha da kötüsü, hiç kimse size yardım etmeyecekmiş gibi hissedebilirsiniz. Ama her zaman kontrolünü elinde tuttuğun şey düşüncelerindir. Zaman zaman zorluklarla karşılaşsanız bile

ortaya çıkan her duruma nasıl yanıt vereceğinize karar verebilirsiniz. Yapabileceğiniz şey, tepki vermeden önce durmayı öğrenmek ve durumları değerlendirmek için duygulardan önce mantığı kullanmaktır. Bu, kontrollü bir şekilde hareket ederek size kontrol gücü verir.

Strateji 4: Olumlu bir tavrı nasıl sürdürebilirim? – 5 Temel Strateji ile Günlük Yaşamın Stresinde Nasıl Uzaklaşabilirsiniz?

Proaktif olacaksanız ve strese yol açabilecek her gün koşulların üstesinden gelecekseniz, bu yaklaşımın bir parçası olarak tutumunuzu da değiştirebilirsiniz. Her gün kendini sunarken, iyi, çok iyi değil veya başka bir şekilde yüzleşmeye karar verebilir ve bunu etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Neden? Çünkü gün ne getirirse getirsin, başarılı olmanın bir yolunu bulacaksınız. Bir şeyi ele alamazsanız, yardım isteyeceksiniz. Bir molaya ihtiyacın varsa, alacaksın. Ancak hayal edebileceğinizden daha güçlüsünüz, sebat etme yeteneğiniz var ve uyarlanabilir, esnek ve proaktif olmanızı gerektiren herhangi bir zamanda size rehberlik etmesi için dahili GPS’inize güveneceksiniz.

Strateji 5: Mevcut durumumu nasıl daha iyi hale getirebilirim?

Artık tetikleyici olaylarınızı ve eğiliminizi incelediğinize göre, çalışma koşullarınızı veya işinizi daha yönetilebilir hale getirmek için hangi adımların gerekli olduğuna karar verebilirsiniz. Örnek olarak, yeni normale nasıl uyum sağlayacağınız konusunda amirinizle görüşmeniz gerekiyor mu? Yoksa meslektaşlarınızla konuşmalı ve pozisyonla ilgili ipuçları ve tavsiyeler istemeli misiniz? Amaç, yardım istemek ve hissetmeye alıştığınız olumsuz duygulardan kurtulmaktır. Ayrıca, evdeki çalışma ortamınızın nasıl değişmesi veya gerekli iş sorumluluklarınıza daha iyi adapte olması gerektiğini de düşünmeniz gerekebilir.

Nasıl Hissettiğin, Olduğun Kişi Oldu

İşlerinizi en çok zevk aldığınız zamanın perspektifinden hatırlayabiliyor musunuz? Belki de işe alındığınız ilk gündü ve işe gelmeyi seviyordunuz, iş görevlerinizi tamamlamak için istekliydiniz. Ama şimdi iş sorumlulukları yeni bir normale dönüştü. 

Sevdiğiniz veya muhtemelen tiksindiğiniz bir iş, şimdi hayal kırıklığı, öfke ve daha kötüsü duyguları yarattı, çünkü farklı çalışma koşullarına uyum sağlamaya çalışıyorsunuz.

5 Temel Strateji ile Günlük Yaşamın Stresinde Nasıl Uzaklaşabilirsiniz? Olumsuz duygular yaşıyorsanız ve bu duygular devam ederse, elinizden gelenin en iyisini yapma becerinizi azaltabilir. Artık işinizle ilgili bir huzur veya istikrar duygusu hissetmediğinizde, bu durum, işiniz ve iş ürününüzde ortaya çıkabilir.

Yapabileceğiniz şey, işiniz ve uyarlanmış çalışma koşullarınız dahil olmak üzere durumunuz hakkında ne düşündüğünüzü kontrol etmektir. Bu zamanı kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmek için bir fırsat olarak görürseniz ve büyüme yeteneğiniz hakkında daha fazla şey keşfederseniz, iş sorumluluklarınızı nasıl gördüğünüzü değiştirirsiniz.

 Şüphesiz bu hayatımızda olağanüstü bir zamandır ve yine de kendinizle yeniden etkileşim kurmanın ve yeteneklerinizin en iyisini keşfetmenin zamanı geldi. Yaşadığınız doğal reaksiyonları inkar etmenize veya kötü hissetmenize gerek yok. 

Ancak yapabileceğiniz şey, duygularınızı kabul etmek ve ardından sürekli sıkıntıyı önlemek için bunlarla ilgilenmek için tetikte olmaktır. İçinizde inanılmaz bir yetenek var, kariyerinizin toplamı ve öğrendikleriniz. İşinizi ve kendinizi yeniden adapte edip gözden geçirdikten sonra, bir kez daha her gününüzün tadını çıkarmaya geri dönebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir