Adet Düzensizliği Nedenleri

0 36

Adet dönemi, hamileliği gerçekleştiren yumurtalıklarda ve rahimde meydana gelen doğal değişikliklerdir. Bu döngü içerisinde rahmi hamileliğe hazırlamak için geçirilmekte olan bir zaman bulunur.

Kadınların %80’i bu döneme girmeden önce 1-2 hafta önce adet belirtilerini yaşamaya başlar. En yaygın belirtiler sivilcelenme ve akne oluşumu, göğüslerde şişkinlik, yorgunluk, sinirlilik, hassasiyet, duygu durumunda değişiklik olarak sıralanabilir. Bu oluşumlar daha çok normal hayatı olumsuz olarak etkileyen ya da yaşamı zorlaştıran belirtiler olmamaktadır.

Ancak kadınların %3 ila %8’inde günlük yaşamlarını engelleyebilen olumsuz belirtilerin de oluştuğu malesef ki gözlenmiştir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka doktora başvurmanız gerekir çünkü bu derece, yani gündelik yaşamınızı etkileyecek kadar büyük etkiler, bazen sorunların habercisidir.

İlk Adet Kanaması Ne Zaman Olur?

İlk regl kanaması 12 ile 15 yaşları arasında gerçekleşmektedir. Bu süreye menarş adı verilmektedir. Adet kanamasının bazı zamanlarda daha erken yaşlarda oluştuğu görülmektedir. Mesela 8 yaşlarında da görülebilmektedir. 

Menarş; bir insanın vücut ağırlığını ve vücundaki yağ oranının belirli bir orana ulaştığını ifade etmektedir. Vücut yağı, vücut ağırlığının %20’sine ulaştığında, menarş için uygun depolama anlamına gelir. Bu miktar yağ gebelik ve ovulasyon için gerekli bir orandır.

Zamanlaması Nasıldır?

Adet döngüsünün ortalama bir aralığı yetişkinlerde 21 ila 31 gün, genç kızlarda ise 21 ila 45 gün arasında değişiklik göstermektedir. Ortalaması 28 gündür. Adet döneminin bitmesi ise menopoz ile meydana gelir. 45-55 yaş arasında genellikle menopoz oluşumu gerçekleşir. Kanama azalır aralıkları artar ve 2-7 gün arasında oluşarak yavaş yavaş biter.

Adet Düzensizliği Nasıl Anlaşılır?

İlk adet olduğunuzdan birkaç sene içinde, vücudunuzun regl döngüleri ve sıklığı ya da kaç gün olduğu gibi konular yavaş yavaş artık yerine oturmaya başlayacaktır. Her ne kadar regl olmaktan hoşlanmasanız bile, bu durumun aslında üreme sisteminizin hala sağlıkla çalıştığı anlamına geldiğini unutmayın! Regl olmak vücudunuzun size sağlıklı olduğunuzu söylemesinin bir yoludur.

Her kadın eşsiz olduğu gibi, her kadının da kendine özgü regl dönemi vardır. Kimi uzun, kimi kısa, kimi hafif, kimi ağır geçirebilir. Aylık kanama miktarı ve dengesini, gününü, şiddetini bir süre sonra kendiniz bilirsiniz çünkü vücudunuzun gösterdiği bir ortalama süreç ve şiddet vardır.

Ancak bazı dönemlerde değişimler yaşanması normaldir. Hamilelikten sonra, 18 yaş öncesinde ve 45 yaş sonrasında bazı değişimlerin meydana gelmesini doğal karşılamanız gerekir. Aşırı egzersizler yaptığınız zamanlarda, yeme bozuklukları ve aşırı kilo alımında da böyle değişimlerin meydana gelmesi de normaldir.

Hangi Durumlarda Adet Düzensizliği Yaşanır?

  • Tiroid veya hipofiz bezi hastalıkları
  • Hipotalamus Bozukluğu (Üreme hormonunu düzenleyen beyin bölgesi)
  • Emzirme
  • Aşırı şişmanlık
  • Oral Kontraseptifler
  • Stres
  • Polisistik yumurtalık sendromu ve diğer hormon dengesizlikleri
  • Yumurtalık yetmezliği (40 yaş öncesi yumurtalık fonksiyonunun kaybı)
  • Rahim hastalıkları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.